Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studenti uspořádali Nekuřácký den

16. 12. 2009

 

Také Vás mrzí, když potkáváte cestou do práce či z práce v odlehlých koutech Kroměříže mladičké dívky a chlapce, kteří s tak trochu světáckým výrazem odklepávají popel ze své cigarety? Souhlasíte s iniciativou Mezinárodní ligy proti rakovině, která třetí čtvrtek v listopadu pořádá každoročně Mezinárodní nekuřácký den? Pak Vás možná potěší zpráva, že 

19. listopadu 2009 proběhla na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži akce, kterou studenti přispěli k podpoře zdravého životního stylu ve městě: Nekuřácký den na AG. Studenti pro své spolužáky připravili několik aktivit, ve kterých chtěli pokud možno zábavným způsobem poukázat na škodlivý vliv kouření na zdraví. Nespokojili se ale jen s prostorem své školy, vydali se (s přispěním studentů Střední zdravotnické školy v Kroměříži) i do města, kde se ptali Kroměřížských na jejich názory na kouření tabákových výrobků.

Z řady spoluobčanů, které oslovili, odpovědělo celkem 128. Výsledky ukazují zajímavý paradox: řada kuřáků souhlasí s tím, aby bylo kouření ve veřejných prostorách, restauracích či kavárnách zakázáno, takže v souhrnu naprosto převažuje kladný postoj k zákazu: tak trochu to bere zbraň z ruky těm, kteří si stěžují, že kuřáci jsou diskriminováni a že nekuřáci jsou militantní a nesnášenliví. Rozporuplný je názor na protikuřácké kampaně, řada občanů je podporuje, domnívají se, že jsou potřebné a je jich málo, ale řada Kroměřížanů tvrdí, že jsou naprosto zbytečné či málo účinné. V každém případě se Nekuřácký den stal důležitou zkušeností pro studenty Arcibiskupského gymnázia a Střední zdravotnické školy v Kroměříži, kteří nechtějí pasivně přihlížet jevům, se kterými nesouhlasí.

Děkujeme všem, kteří se zapojili, a zvláště Naší adrese, která významným způsobem pomohla vydat speciální číslo studentského časopisu AGin, zaměřené na představení prevence rizikového chování na Arcibiskupském gymnáziu a na rizika spojené s kouřením tabákových výrobků.


Aranka Řezníčková